بردهای کنترلی

برد کنترل تابلو روان نوعی برد الکترونیکی است که با استفاده از یک پردازنده نسبتاً قدرتمند نسبت به راه اندازی صفحه نمایش شامل ماژول های LED  در تابلو روان و یا تلویزیون شهری انجام وظیفه می کند 

برد کنترل تابلو روان نوعی برد الکترونیکی است که با استفاده از یک پردازنده نسبتاً قدرتمند نسبت به راه اندازی صفحه نمایش شامل ماژول های LED  در تابلو روان و یا تلویزیون شهری انجام وظیفه می کند . این برد که کنترلر نیز نامیده می شود با پردازش تصاویر برنامه و انتقال آنها روی صفحه نمایش قلب یک تابلو روان و یا تلویزیون شهری بشمار می آید . برد های کنترل انواع مختلفی دارند که در ادامه به دسته بندی آنها می پردازیم . هر برد کنترل در تابلو روان از یک پردازنده استفاده می کند که در بیشتر مواقع این پردازنده میکروکنترلری است که از هسته ARM بهره می برد . برد های کنترل از تراشه های الکترونیکی دیگری از قبیل حافظه های Flash ، بافر ها ، آی سی ساعت و مبدل های ارتباط سریال استفاده می کنند . در برد های پیشرفته نیز از حافظه های RAM برای پردازش بهتر تصویر استفاده می شود .
 
دسته بندی برد های کنترل
 
برد های کنترل را می توان از نظر نوع کارایی و کاربرد به سه دسته کلی تقسیم بندی نمود .
 
۱برد های کنترل ساده یا Monochrome
 
۲برد های کنترل طیف دار یا Grayscale
 
۳برد های کنترل فول کالر یا Full Color
 
برد کنترل تابلو روان از نوع ساده یا Monochrome تنها توانایی راه اندازی پیکسل های صفحه نمایش را به صورت ON و OFF دارد . به این معنی که هر LED یا خاموش است و یا روشن . واژه Monochrome به معنی تک رنگ است اما اغلب این نوع برد ها بر خلاف نامشان توانایی تولید تعداد رنگ های بیشتری را نیز دارند اما این رنگ ها را با روشن و خاموش کردن LED های ماژول led به صورت ON و OFF تولید می کنند و قابلیت کم و زیاد کردن نور هر پیکسل را ندارند . لذا رنگ هایی که تولید می کنند فقط رنگ های اصلی قرمز ، سبز ، آبی و ترکیب های آنها یعنی زرد ، بنفش ، فیروزه ای و سفید است . البته تولید این رنگ ها به شرطی است که هر پیکسل در ماژول led دارای LED های لازم با رنگ های اصلی باشد . از این نوع برد ها برای راه اندازی ماژول led تک رنگ ، سه رنگ و هفت رنگ استفاده می شود .
 
برد کنترل تابلو روان طیف دار یا Grayscale توانایی تغییر نور هر LED را در ماژول تابلو روان دارد . در این برد ها با تغییر نور هر LED از صفر تا حداکثر می توان سایه های موجود در تصویر را نمایش داده و تصاویری با عمق را ایجاد نمود . قدرت هر برد کنترل در این دسته با مقدار Grayscale برد مشخص می شود . به عنوان مثال بردی با Grayscale برابر با ۲۵۶ توانایی تغییر نور LED در ۲۵۶ مرحله را دارد و این به این معناست که نور هر LED از صفر تا حداکثر را در طی ۲۵۶ مرحله تغییر می دهد و  بردی با Grayscale برابر با ۱۰۲۴ توانایی تغییر نور LED در ۱۰۲۴ مرحله را دارد و این به این معناست که نور هر LED از صفر تا حداکثر را در طی ۱۰۲۴ مرحله تغییر می دهد و لذا قدرت تفکیک بهتری دارد . این نوع برد ها اغلب به صورت تک رنگ عرضه می شوند اما بعضی از آنها توانایی راه اندازی ماژول led با دو رنگ LED در هر پیکسل را دارند .
 
برد کنترل تابلو روان فول کالر در واقع نوعی برد کنترل طیف دار است که توانایی راه اندازی ماژول led با سه رنگ LED در هر پیکسل را دارد و اغلب در تابلو روان فول کالر و یا در تلویزیون های شهری استفاده می شود . مثلاً برد کنترل فول کالر با عدد Grayscale برابر با ۲۵۶ توانایی تولید حدود ۱۶ میلیون رنگ را دارد . چون این برد کنترل توانایی تغییر نور هر LED را در ۲۵۶ مرحله دارد لذا اگر ماژول led از نوع RGB باشد ، LED سبز ۲۵۶ نور سبز متفاوت ، LED قرمز ۲۵۶ نور قرمز متفاوت و LED آبی ۲۵۶ نور آبی متفاوت را نمایش می دهند پس ۲۵۶ رنگ سبز ضربدر ۲۵۶ رنگ قرمز تعداد ۶۵,۵۳۶ رنگ متفاوت را ایجاد کرده و این تعداد رنگ ضربدر ۲۵۶ رنگ آبی تعداد ۱۶,۷۷۷,۲۱۶ رنگ متفاوت را ایجاد می کند .
 
توجه : برای راه اندازی ماژول led تک رنگ به صورت طیف دار می توان براحتی از برد کنترل فول کالر نیز استفاده نمود .
نصب سنسور دما روی برد های HD
 
در این قسمت نحوه نصب سنسور دما بر روی برد های HD را توضیح می دهیم . سنسور قابل نصب بر روی برد کنترل های سری HD سنسور دیجیتال مدل DS18B20 می باشد که در دو نوع On Board و Waterproof در بازار عرضه می شود . مدل اول اغلب برای نمایش دمای داخل تابلو روان استفاده شده و مستقیماً روی برد کنترل تابلو روان نصب می شود . هر چند که می توان با اتصال سیم به پایه های آن و آب بندی صحیح ، برای نمایش دمای بیرون تابلو نیز از آن استفاده کرد . مدل دوم دارای سیم رابط بوده و از قبل آب بندی شده است و می توان براحتی برای نمایش دمای محیط بیرون از تابلو از آن بهره برد . بین مدل اول و دوم تفاوت کلی وجود ندارد و تنها از نظر کاربری و ظاهری با هم تفاوت دارند . تصویر زیر شکل ظاهری و نام سیم های اتصال آنها را نشان می دهد . شکل سمت چپ مدل On Board و شکل سمت راست مدل Waterproof این سنسور را نشان می دهد .
 
این دو مدل سنسور بر روی کلیه برد کنترل های تابلو روان HD به یک شکل نصب می شوند . روی فیبر مدارچاپی برد کنترل پورت P5 را بیابید و همانند تصویر زیر سنسور دما را با توجه به نام پایه های آن در شکل قبل در محل مربوطه لحیم کنید .
 
اگر برد کنترل تابلو روان شما از مدل های فول کالر HD-C1 و یا HD-C3 بود مطابق تصویر زیر پورت مربوطه را روی برد مدارچاپی برد کنترل یافته و با توجه به نام پایه های سنسور نسبت به اتصال سنسور دما اقدام نمایید .
 
 
 

تصاویر این صفحه
تنظیمات

مطالب مرتبط


  این پرونده را به اشتراک بگزارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  برچسب ها

  تابلو روان

  تلویزیون شهری

  تابلوروان

  تابلو روزشمار

  تابلو روز شمار پروژه

  برد روزشمار

  برد کنترلی روزشمار

  نمایشگر های شهری و برون شهری

  قیمت تابلوروان

  قیمت تلویزیون شهری

  بهترین قیمت تابلوروان و تلویزیون شهری

  عیب یابی تابلو روان

  تعمیر تابلو تبلیغاتی

  تعمیر تلویزیون شهری

  تلویزیون rgb

  ماژول rgb

  تلویزیون 3in1

  ماژول 3in1

  ماژول smd

  تلویزیون smd

  تابلو smd

  تعمیر تابلو روان

  تابلو روان تک رنگ قرمز

  تابلو روان تک رنگ سبز

  تابلو روان تک رنگ آبی

  تابلو روان فول کالر

  تلویزیون شهری ار جی بی

  تلویزیون اس ام دی

  ماژول اس ام دی

  بیلبورد

  led

  تابلو روان شهری

  تابلو روان برون شهری

  پاور تابلو روان

  ماژول تابلو روان

  مشتری مداری

  تراکت

  بیلبورد های شهری و برون شهری

  دات ماتریس

  دات پیچ

  فروش انواع تابلو روان

  کیان ال ای دی

  ال ای دی

  تابلو سازی

  قطعات تابلو روان

  تابلو روان دست دوم

  تابلو روان در دیوار

  همه چیز در مورد تابلو روان

  تابلو روان های رنگی

  تابلو روان رنگی

  برنامه تابلو روان

  فریم تابلو روان

  کابینت تابلو روان

  تابلو روان کیان ال ای دی

  تابلو ثابت ال ای دی با تراکم بالا

  چرا تابلو روان

  تبلیغات محیطی

  پاور czcl

  ادابتور تابلو روان

  فروش کلی و جزیی قطعات تابلو روان

  گارانتی تابلو روان

  تعمیر تابلو های معیوب

  تابلو روان دو طرفه

  تابلو نئون

  تابلو های معیوب

  تشخیص کیفیت تابلو روان

  تابلو روان بی کییفیت با تابلو روان با کیفیت چه تفاوتی دارد

  بهترین تابلو روان تهران

  بهترین تابلو روان کشور

  بهترین تابلو روان پایتخت

  آموزش ساخت تابلو روان

  تابلو روان با کیفیت

  ماژول تسلا

  ssa

  سی ال

  اچ دی

  نمایشگر های بزرگ شهری و سالنی

  مرکز پخش تابلو روان

  نمایندگی مرکزی تابلو روان

  تابلو ثابت led

  مجتبی کیانی صابر

  مرتضی کیانی صابر