نخستین ال ای دی تک مولوکولی در جهان

تیمی از دانشمندان به رهبری «موسسه فیزیک و شیمی مواد» دانشگاه استراسبورگ فرانسه، نخستین ال‌ ای‌ دی تک‌مولکولی جهان را ساختند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،kianled...
تیمی از دانشمندان به رهبری «موسسه فیزیک و شیمی مواد» دانشگاه استراسبورگ فرانسه، نخستین ال‌ ای‌ دی تک‌مولکولی جهان را ساختند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این ابزار از سیم polythiophene منفردی تشکیل شده که بین نوک یک میکروسکوپ تونل‌زنی اسکن‌کننده و سطحی طلایی قرار گرفته است. این سامانه نور را فقط زمانی ساطع می‌کند که جریان از مسیری مشخص عبور می‌کند.
در سیستم جدید نور در نتیجه تعامل بین الکترون‌ها و فوتون‌ها در کوچک‌ترین مقیاس‌ ایجاد می‌شود و این موفقیت گامی دیگر به سمت خلق اجزایی برای رایانه‌های مولکولی در آینده به شمار می‌آید.
ال ای دی ابداعی به محققان ابزاری نوین برای کنکاش پدیده‌هایی ارائه می‌دهد که به هنگام ساطع‌کردن نور از یک رسانای الکتریکی در مقیاس کوانتومی ایجاد می‌شوند. دانشمندان همچنین با استفاده از این فناوری قادر خواهند بود مواد را برای تولید انتشارات نوری قدرتمند بهینه کنند.
این نخستین گام به سوی ساخت اجزایی به اندازه مولکول است که ویژگی‌های نوری و الکتریکی را ترکیب می‌کنند و اجزای مشابهی از این دست می‌توانند اساس یک رایانه مولکولی را تشکیل دهند.
جزئیات این ال‌ ای‌ دی در مجله Physical Review Letters منتشر شد.
 

تصاویر این صفحه
تنظیمات

مطالب مرتبط


    این پرونده را به اشتراک بگزارید :

    Facebook Twitter Google LinkedIn