شدت نور در تلویزیون شهری

شدت نور در تلویزیون شهری یکی از مهم ترین فاکتور هایی می باشد که در کیفیت تلویزیون شهری تاثیر مهمی دارد 

در تلویزیون شهری شدت نور برای ماژول های فظای بیرونی کاربرد خیلی زیادی دارد 

در ادامه با شدت نور در تلویزیون شهری بیشتر آشنا می شویم 

با ما در ادامه مطلب همراه باشید امید است 

شدت نور برابر با حاصل ضرب تابع روشنایی در انرژی نوری است که در واحد زاویه فضایی و در واحد ثانیه در جهتی خاص از یک منبع نور سا طع می‌شود. واحد اندازه‌گیری شدت روشنایی در اس‌آی کاندلا یا شمع با نماد cd است. این یکا یکی از یکاهای اصلی اس‌آی است. چنانچه شار نوری به میزان یک لومن از زاویه فضایی به میزان یک استرادیان منتشر شود شدت نور برابر یک کاندلا خواهد بود.
درمورد یکای شدت روشنایی یا شدت درخشندگی (شمع)، یک شمع، شدت درخشندگی در جهتی خاص از چشمه ای که تابش تک فام با فرکانس ۵۴۰ تر۱ هرتز دارد و شدت تابش در آن جهت برابر یک ششصد هشتاد سوم وات در هر استرادیان است می‌باشد. در متن یکاها سطر هفتم متأسفانه به جای عدد یک ششصد هشتاد سوم؛ عدد ۱/۶۸۳ آمده که باید به جای ممیز خط کسری گذاشته می‌شد.
تفاوت با شدت تابش و شار نوری
مقدار شدت نور در مخروطی به زاویه فضایی یک استرادیان برابر است با مقدار شار نوری در آن مخروط.
در نورسنجی با اندازه‌گیری نور مرئی دریافت‌شده توسط چشم انسان سر و کار داریم. چشم انسان تنها می‌تواند نوری که در طیف مرئی باشد را ببینید و در برابر نورها با طول موجهای مختلف حساسیت متفاوتی دارد. هنگام استفاده از چشم در شرایط روشن (دید کافی) چشم در برابر طول موج ۵۵۵ نانومتر (زرد مایل به سبز) بیشترین حساسیت را دارد. نوری که شدت تابشی مشابه اما طول موج متفاوتی داشته باشد، دارای شدت نور پایین‌تری خواهد بود. منحنی‌ای که پاسخ‌دهی چشم انسان به نور را نشان می‌دهد با نام تابع روشنایی شناخته می‌شود. این منحنی که با نماد  نمایش می‌یابد بر پایه میانگین تجربیات بسیار گوناگون دانشمندان و با استفاده از روش‌های اندازه‌گیری مختلف بدست آمده. برای نمونه پاسخ‌دهی چشم در برابر نور بنفش با ضریب ده متغیر بود.
شدت نور را نباید با دیگر یکاهای نورسنجی مانند شار نوری که برای توان کل دریافت‌شده از همه جهت ‌ها بکار می‌رود اشتباه گرفت. شدت نور توان دریافتی از واحد زاویه  فضایی است. همچنین شدت نور با شدت تابش متفاوت است، شدت تابش یک کمیت فیزیکی عینی برای اندازه‌گیری‌های رادیومتری است.
به بیان دیگر شدت نور عبارت است از شار نوری منتشرشده در یک زاویه و جهت معین از فضا. بر همین اساس، اگر دو لامپ مشابه داشته باشیم که شار نوری یکسانی تولید می‌کنند، اما زاویه رفلکتور (منعکس‌کننده) در آن‌ها متفاوت باشد، آنکه زاویه رفلکتور کوچکتری دارد شدت نور بیشتری تولید می‌کند زیرا شار نوری آن در زاویه محدودتری متمرکز می‌شود. برای نمونه شدت نور یک لامپ ۵۰ وات هالوژن استاندارد با رفلکتور ۳۸°، ۱۵۰۰ کاندلا، اما با رفلکتور ۱۰°، ۸۲۰۰ کاندلا خواهد بود 
یکاها
مانند دیگر یکاهای دستگاه بین‌المللی، شمع نیز دارای تعریف عملیاتی است —‌هر شمع به وسیله  توضیح‌دادن فرآیندی که منجر به تولید شدت نور یک شمعی می‌شود تعریف می‌گردد. بنا بر تعریف، اگر کسی یک منبع نور تک‌فام سبز با فرکانس ۵۴۰ ترا هرتز بسازد، و این منبع در یک جهت بخصوص شدت تابشی ۱/۶۸۳ وات بر استرادیان داشته باشد، آن منبع نوری در آن جهت بخصوص یک شمع گسیل می‌دهد
 
بسامد نور استفاده‌شده در تعریف منجر به طول نوری معادل ۵۵۵ نانومتر می‌شود که به بیشینه پاسخ‌دهی چشم انسان به نور نزدیک است. اگر منبع دارای توزیع یکنواختی در همه جهت‌ها باشد، شار نوری کل نزدیک به ۱۸٫۴۰ میلی‌وات خواهد بود (زیرا در هر کره ۴π استرادیان وجود دارد). یک شمع معمولی با دقت بسیار پایین یک شمع شدت نوری دارد.
پیش از تعریف شمع، تعریف‌های مختلفی از شدت نور در کشورهای مختلف استفاده می‌شد. این تعریف‌ها معمولاً بر پایه درخشش شعله یک «شمع استاندارد» با یک ترکیب استاندارد بودند، یا درخشش یک رشته نورانی با یک طراحی ویژه. یکی از معروف‌ترین این استانداردها استاندارد انگلیسی است: توان‌شمع. هر توان‌شمع برابر نوری بود که توسط یک شمع اسپرماستی (ساخته‌شده از روغن سر نهنگ اسپرم) با وزن یک‌ششم پوند و سرعت سوختن ۱۲۰ دانه در ساعت. آلمان، اتریش و اسکاندیناوی از یکای هفنر استفاده می‌کردند، یکایی بر پایه خروجی لامپ هفنر. در سال ۱۸۸۱ میلادی ژولز ویوله، ویوله را به عنوان یکای شدت نور پیشنهاد کرد، این یکا به عنوان نخستین یکای نور که به ویژگی‌های یک لامپ بخصوص وابسته نبود قابل توجه‌است. همه این یکاها با معرفی یکای شمع کنار گذاشته شدند.
لومن و شمع یک کمیت توان است؛ بنابراین بعد آن با وات نوشته می‌شود و نه ژول. در ضمن در هنگام بعدنویسی صحیح نیست که از ژول که یک کمیت فرعی است استفاده شود؛ بنابراین به عنوان مثال بعد صحیح لومن به این صورت می‌باشد. 
موسسه استاندارد توصیه می‌کند کمیت‌های نورسنجی با یک "v" (مخفف "visual" یعنی دیداری) مشخص شوند تا از اشتباه‌شدن با کمیت‌های رادیومتری یا فوتون جلوگیری شود.
 گاهی نمادهای جایگزین هم بکار می‌رود: W برای انرژی نورانی، P یا F برای شار نوری، و ρ یا K اثرگذاری نوری.
 
تنظیمات

مطالب مرتبط


  این پرونده را به اشتراک بگزارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  برچسب ها

  تلویزیون شهری

  تابلو روان

  ساخت تلویزیون شهری

  ساخت تابلوروان

  ساخت تابلو صرافی

  تابلو صرافی

  لیست قیمت تلویزیون شهری

  لیست قیمت تابلو روان

  تابلو ال ای دی

  ماژول تابلو روان

  ماژول تلویزیون شهری

  تابلو روان دست دوم

  تابلو روان چیست

  تابلو روان رنگی

  تابلو روان اتوبوسی

  ماژول 3in1

  ماژول smd

  تلویزیون smd

  تابلو smd

  تعمیر تابلو روان

  انواع ماژول ال ای دی

  ماژول rgb

  تابلو روان تک رنگ قرمز

  تابلو روان تک رنگ سبز

  تابلو روان تک رنگ آبی

  تابلو روان فول کالر

  نمایندگی مرکزی تابلو روان

  تابلو ثابت led

  مجتبی کیانی صابر

  مرتضی کیانی صابر

  تابلو سازی میدان شهدا

  تابلو سازی خیابان 17 شهریور

  تابلو سازی خیابان گرگان

  تابلو سازی خیابان مدنی

  تابلو سازی میدان بهارستان

  تابلو سازی خیابان پیروزی

  تابلو سازی در بازار

  تابلو سازی چهارراه سر چشمه

  تابلو سازی سه راه امین حضور

  تابلو سازی خیابان ری

  تابلو سازی خیابان امام خمینی

  تابلو سازی خیابان مصطفی خمینی

  تابلو سازی دروازه شمیران

  تابلو سازی پیچ شمیران

  تابلو سازی میدان سپاه

  آموزش ساخت تابلو روان

  آموزش تابلو روان

  آموزش

  آموزش برنامه ریزی تابلو روان

  دانلود برنامه تابلو روان

  تعمیر تلویزیون شهری

  دانلود نرم افزار تلویزیون شهری

  دانلود نرم افزار لیستن

  آموزش نرم افزار لیستن

  دانلود نرم افزار HD

  آموزش نرم افزار HD

  دانلود نرم افزار هویدو

  آموزش نرم افزار هویدو

  نرم افزار Hdplayer

  کانفیگ برد تابلو روان

  کانفیگ دستی برد تلویزیون شهری

  کانفیگ اماده برد تلویزیون شهری

  قطعات تابلو روان

  تابلو روان نرم افزار

  تابلو روان تهران

  تبلیغات محیطی

  انواع تبلیغات

  قیمت تلویزیون شهری دات پیچ

  دات پیچ چیست

  پنل تلویزیون شهری

  قیمت پنل تلویزیون شهری

  تعرفه تبلیغات تلویزیون شهری

  کاربرد تلویزیون شهری

  تلویزیون شهری تهران

  هرتز در تلویزیون شهری

  هرتز چیست؟

  هرتز چه تاثیری در کیفیت تلویزیون شهری دارد؟

  کیفیت تلویزیون شهری

  واحد های اندازه گیری کیفیت تلویزیون شهری

  کاندال

  شدت نور