بیت ریت در تلویزیون شهری

با استفاده از تکنولوژی امروزی، می‌توانیم انتظار سرعت و کیفیت بالایی را در هر کاری که با کامپیوتر، تلفن‌های هوشمند و دیگر گجت‌های جدید انجام می‌دهیم، داشته باشیم. البته این افزایش سرعت و کیفیت به فاکتورهای متنوعی از جمله بیت ریت – Bit Rate بستگی دارند.
معنی بیت ریت یا نرخ انتقال، بستگی به موردی دارد که استفاده می‌کنید اما دانستن اینکه بیت ریت چه معنایی دارد و چه فوایدی می‌تواند برای شما داشته باشد، بسیار مهم است. در ادامه با ما همراه باشید.
 
با استفاده از تکنولوژی امروزی، می‌توانیم انتظار سرعت و کیفیت بالایی را در هر کاری که با کامپیوتر، تلفن‌های هوشمند و دیگر گجت‌های جدید انجام می‌دهیم، داشته باشیم. البته این افزایش سرعت و کیفیت به فاکتورهای متنوعی از جمله بیت ریت – Bit Rate بستگی دارند.
معنی بیت ریت یا نرخ انتقال، بستگی به موردی دارد که استفاده می‌کنید اما دانستن اینکه بیت ریت چه معنایی دارد و چه فوایدی می‌تواند برای شما داشته باشد، بسیار مهم است. در ادامه با ما همراه باشید.
بیت ریت چیست؟
بیت ریت یا BR، حجم دیتایی است که در مدت زمان مشخصی منتقل می‌شود به عبارت دیگر، نرخ بیت‌های منتقل شده از یک مکان به مکان دیگر است. واحد اندازه‌گیری آن بسته به مورد استفاده آن دارد اما واحد‌ رایج بیت ریت، bps، Kbit/s و Mbps است که به ترتیب یعنی بیت در ثانیه، کیلوبیت در ثانیه و مگابیت در ثانیه. به طور کلی هر واحدی که استفاده شود، عدد بالاتر خوب است و نشانه سرعت یا کیفیت بالاتر است.
مورد مهم دیگری که باید بدانید این است که عدد کمتر ممکن است فشار کمتری بر سخت‌افزار شما وارد کند که در دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند و نت‌بوک‌ها مهم است.
فرمول کلی محاسبه بیت ریت به شکل زیر است:
BR = D ÷ T
BR = Bit Rate
D = Amount of Data
T = Time (usually seconds)
 
اصطلاح Bit Rate مترادفی برای نرخ انتقال داده یا همان Data Transfer Rate که به شکل ساده نرخ داده یا Data Rate هم گفته می‌شود است. معمولا بیت ریت وقتی که صحبت از تکنولوژی‌های انتقال است استفاده می‌شود و نرخ داده هنگام مقایسه تکنولوژی‌های انتقال برای کاربر نهایی.
اینترنت
هنگام صحبت از سرعت اینترنت، بیت‌ریت بالاتر همیشه بهتر است چون بیت ریت بالا هیچ وقت سخت‌افزار شما را تحت فشار و استرس اضافی قرار نمی‌دهد و به آسانی محتوایی که می‌خواهید سرعت بالاتری داشته باشد، را برای شما ارسال می‌کند. با بیت ریت‌های بالاتر، می‌توانید کارهای بیشتری انجام دهید: فیلم‌هایی با کیفیت بالا استریم کنید، بازی‌های آنلاین را با حداقل تاخیر، بازی کنید و در چند ثانیه فایل‌های حجیم را دانلود کنید.
جالب است بدانید که می‌توانید بیت‌‌ریت‌هایی که هنگام مشاهده وب‌سایت خاصی دارید را به دست آورید. مقایسه بیت ریت‌های وب‌سایت‌ها خوب است اما عموما به طور عملی چنین اعدادی را نخواهید داشت زیرا به مواردی مانند تعداد ISP ها بستگی دارد. مثلا در نقاط مختلف دنیا، کاربران Google Fiber می‌توانند
سرعت 1 GBps یا 1000 Mbps داشته باشند، اما کاربرانی در امریکا که از Broadbandهای کابلی استفاده می‌کنند شانس بهره‌مندی از تنها 10 Mbps را دارند.
بیت ریت یا BR یعنی نرخ بیت‌های منتقل شده از یک مکان به مکان دیگر.
صوتی و تصویری
BR در صدا و تصویر، معنی متفاوتی دارد. در این زمینه، بیت ریت به حجم داده‌های ذخیره شده در هر ثانیه در رسانه‌ای که در حال پخش آن است، گفته می‌شود و در واقع کیفیت فایل ویدئویی و صوتی را مشخص می‌کند. همان طور که رزولوشن بیانگر کیفیت تصویر است، کیفیت فایل ویدئویی و صوتی را با بیت ریت بیان می‌کنند. مثلا فایل صوتی MP3 با بیت‌ریت 320 کیلوبیت در ثانیه، کیفیت بالاتری نسبت به همان فایل با بیت‌ریت128  کیلوبیت در ثانیه دارد، در حالی که هر دو از یک منبع ایجاد شده‌اند. بخاطر داشته باشید نمی‌توانید فایل صوتی با کیفیت پایین بسازید و با کپی کردن در فایلی صوتی با بیت‌ریت بالاتر، کیفیت بهتری داشته باشید، زیرا در ابتدا کیفیت مناسبی نداشته‌اید. بنابراین بیت ریت بالاتر، قانونی کلی است اما می‌تواند کاملا هم درست نباشد.
مشابه این نکته درباره ویدئو‌ها هم صادق است یعنی اگر ویدئو‌هایی مشابه با رزولوشنی مشابه با دو کیفیت داشته باشید، بیت‌ریت بالاتر، کیفیت بالاتری دارد. هر چه رزولوشن بالاتر باشد، بیت ریت بالاتر انتظار می‌رود و در عین حال پردازش بیشتری برای داده لازم است. هر چند که بیت ریت‌های بالا برای فایل ویدئویی و صوتی، کیفیتی عالی فراهم می‌کند، اما ممکن است که فشار زیادی بر سخت‌افزار شما اعمال کند و در نتیجه باعث کندی شود.
نکته قابل توجه دیگر این است که برای فرمت فایل‌های مختلف از الگوریتم‌های فشرده سازی مختلفی استفاده می‌شود در نتیجه ممکن است باعث بیت ریت‌های کمتر برای کیفیت بالاتر شود. فشار پردازشی تمایل به استفاده از این الگوریتم‌ها را افزایش داده است. مثلا فایل صوتی با فرمت MP3 اگر با 192 Kbps فشرده شود، شفافیت و Dynamic Range بیشتری نسبت به زمانی دارد که با 128 Kbps فشرده شده است. دلیلش هم بیت‌های بیشتری است که برای هر ثانیه پخش کردن داده صوتی ارایه می‌شود. همچنین فایل ویدئویی که با 3000 Kbps فشرده شود، کیفیت بهتری در مقایسه با زمانی که با 1000 Kbps فشرده شود، دارد.
حتی اگر پردازنده عالی، رم فرکانس بالا و کارت گرافیک سریعی داشته باشید، کارایی کلی و نهایی سیستم شما همچنان تحت تاثیر سرعت هارد درایو شماست.
هارد درایوهای HDD و SSD
دانستن بیت ریت هارد درایو و SSD، مهم است. بیت ریت در این زمینه یعنی تخمین سرعت خواندن و نوشتن دستگاه که تاثیر بسیار زیادی در بارگزاری و زمان ذخیره فایل‌ها، برنامه‌ها و بازی‌های حجیم دارد.
 
عموما هارد درایو‌های سنتی، سرعت خواندن و نوشتن تقریبا مشابهی دارند و تنها اختلاف بین آن‌ها RPM آن‌هاست: 5400، 7200 یا 10000. از آنجایی که SSDها استوریج‌هایی مبتنی بر فلش هستند، RPM ندارند و از چیپ‌های کنترلی برای خواندن و نوشتن دیتاها استفاده می‌کنند.
دانستن بیت ریت هم برای خواندن و هم برای نوشتن بسیار مهم است: SSDهای رده متوسط، سرعت 500 مگابایت در ثانیه برای خواندن و 200 مگابایت در ثانیه برای نوشتن دارند. در حالی که برای SSDهای رده انترپرایزی، سرعت 500 مگابایت در ثانیه هم برای خواندن و هم برای نوشتن لازم است. حتی اگر پردازنده عالی، رم فرکانس بالا و کارت گرافیک سریعی داشته باشید، کارایی کلی و نهایی سیستم شما همچنان تحت تاثیر سرعت هارد درایو شماست.
 
 
 
تنظیمات

مطالب مرتبط


  این پرونده را به اشتراک بگزارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  برچسب ها

  تلویزیون شهری

  تابلو روان

  ساخت تلویزیون شهری

  ساخت تابلوروان

  ساخت تابلو صرافی

  تابلو صرافی

  لیست قیمت تلویزیون شهری

  لیست قیمت تابلو روان

  تابلو ال ای دی

  ماژول تابلو روان

  ماژول تلویزیون شهری

  تابلو روان دست دوم

  تابلو روان چیست

  تابلو روان رنگی

  تابلو روان اتوبوسی

  ماژول 3in1

  ماژول smd

  تلویزیون smd

  تابلو smd

  تعمیر تابلو روان

  انواع ماژول ال ای دی

  ماژول rgb

  تابلو روان تک رنگ قرمز

  تابلو روان تک رنگ سبز

  تابلو روان تک رنگ آبی

  تابلو روان فول کالر

  نمایندگی مرکزی تابلو روان

  تابلو ثابت led

  مجتبی کیانی صابر

  مرتضی کیانی صابر

  تابلو سازی میدان شهدا

  تابلو سازی خیابان 17 شهریور

  تابلو سازی خیابان گرگان

  تابلو سازی خیابان مدنی

  تابلو سازی میدان بهارستان

  تابلو سازی خیابان پیروزی

  تابلو سازی در بازار

  تابلو سازی چهارراه سر چشمه

  تابلو سازی سه راه امین حضور

  تابلو سازی خیابان ری

  تابلو سازی خیابان امام خمینی

  تابلو سازی خیابان مصطفی خمینی

  تابلو سازی دروازه شمیران

  تابلو سازی پیچ شمیران

  تابلو سازی میدان سپاه

  آموزش ساخت تابلو روان

  آموزش تابلو روان

  آموزش

  آموزش برنامه ریزی تابلو روان

  دانلود برنامه تابلو روان

  تعمیر تلویزیون شهری

  دانلود نرم افزار تلویزیون شهری

  دانلود نرم افزار لیستن

  آموزش نرم افزار لیستن

  دانلود نرم افزار HD

  آموزش نرم افزار HD

  دانلود نرم افزار هویدو

  آموزش نرم افزار هویدو

  نرم افزار Hdplayer

  کانفیگ برد تابلو روان

  کانفیگ دستی برد تلویزیون شهری

  کانفیگ اماده برد تلویزیون شهری

  قطعات تابلو روان

  تابلو روان نرم افزار

  تابلو روان تهران

  تبلیغات محیطی

  انواع تبلیغات

  قیمت تلویزیون شهری دات پیچ

  دات پیچ چیست

  پنل تلویزیون شهری

  قیمت پنل تلویزیون شهری

  تعرفه تبلیغات تلویزیون شهری

  کاربرد تلویزیون شهری

  تلویزیون شهری تهران

  هرتز در تلویزیون شهری

  هرتز چیست؟

  هرتز چه تاثیری در کیفیت تلویزیون شهری دارد؟

  کیفیت تلویزیون شهری

  واحد های اندازه گیری کیفیت تلویزیون شهری

  کاندال

  شدت نور

  بیت ریت